...!Requires a bit, and finds so much!...

                 Kuriozitete
Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.

Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.

1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.

Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000

Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.

Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.

Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.

Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.

Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.

DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.

Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.

Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenët nuk sëmuren.

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.

Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël. Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg. Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll. Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg. Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë. Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola. Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2. Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja. Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 
1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.


Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim. 

Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes. Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte. Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985. Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi. Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave. Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000. Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin.


Ne trurin e maceve ka 32 muskuj. 

Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet. 

Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim. 

Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur. 

Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore. 

Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte. 

Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.


Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika. 

Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m. 

Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire. 
Vetem mushkonjat femra piskojne. 

Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.


96% e sallatorit, eshte uje. 

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe. 

Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca. 

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht. 

Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg. 

Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe. 

Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte. 
Fluturat shijojne me ane te kembeve. 

Delfinet flene me nje sy hapur. 

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.


Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete. 

Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha. 

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here. 

Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt. 

Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.


Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë. 
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.

Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.

Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².


Në Brazil gjatë shk.XX është vrarë gjarpëri më i madh në botë Anakonda,gjatësia e të cilit arrinte 35 metra.Për të vrarë këtë gjigant u desh të goditej me 500 plumba.

Oqeani më i madh është Oqeani i Qetë,pastaj ai Atlantik,Indian dhe Oqeani i Ngrirë i Veriut.

Detet nuk kanë sasi të njejtë kripërash:Më së shumti krip ka Deti i Kuq ndërsamë së paku Deti Baltik.

Mikroskopin e konstruktoi më 1590 Holandezi Zaharija Jansen,i cili merrej me optikë.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur shpuesja(turjela) për shpuarëjen e dhëmbëve.

Në mbarë botën njihen 1343 vullkane dhe shumica prej tyre janë nën nivelin e detit.Indonezia me rreth 200 vullkane
eshte zona qe ka perqendrim temadh vullkanik.Termi vullkan rrjedh nga emri i nje ishulli qe quhet vullkan(Nga miteologjia romake -zoti i zjarrit)ne arqipelagun Eolie.

Vullkani me i madh ne bote ndodhet ne ishullin japonez Kinshju dhe quhet Aso.Krateri i tij eshte i gjate 22km,i gjere 14 km dhe i thelle 500 metra.


Pallati Buckingham(Buckingham Palace) u ndërtue me 1703 në qendër të Londrës,pallat ky ku gjinden ndertesa te medha,spitale,pishina,klube,stadione,kinema,bar,ka 600 dhoma,per te cilat kujdesen 700 punetorë.

Roy C.Sullivan nga Virgjinia e SHBA-ve,eshte quajtur njeri i rrufeve,nga se eshte goditur shtatë herë nga rrufetë
Për herë të parë u godit më 1942,ku humbi thoin e gishtit të madh të këmbës,pastaj u godit viteve 1969,1970,1973,1976,1977 dhe vitin 1983,Sullivan vrau veten.


Se shkenca nuk mund te ia kaloj natyres tregon edhe ky shembull:Ne prodhimin e mendafshit me produktiv është krimbi i mëndafshit se sa makina që prodhon mëndafsh.Një krimb mëndafshi dukengrënë 12 kg gjethe mani prodhon 3 kg mendafsh,kurse makines per prodhimin 1,5kg e mendafshit i nevojiten 24 kg gjethe mani!!

Coca-Cola filloi te prodhohet ne vitin 1885 nga nje farmacist.
Receta e  prodhimit te saj eshte mbajtur sekret qe nga fillimi i prodhimit.
Sot, dhe vazhdimisht qe atehere, kete sekret e dine vetem 2 vete. Kur vdes njeri, ai qe mbetet, zgjedh nje njeri te besuar per ti mesuar sekretin.
Vet emrat e ketyre dy personave jane sekret.
Furnizimi me materialet baze per pergatitjen e kesaj recete, titullohen me numra. P sh: Malli nr. 2-200kg etj.


Sa vite kane kaluar deri sot qe nga:

-Krijimi i botes sipas latineve 6013
-Krijimi i botes sipas ebrejeve 5769
-Permbytja e madhe(Noe) 5394
-Lufta e trojes 3161
-Lojrat e para olimpike  2992
-Krijimi i Romes 2762
-Lufta e marathones 2498
-Vdekja e Aleksandrit te Madh 2331
-Lindja e Krishtit 2008
-Lindja e Muhametit 2545
-Revolucioni francez 219
-Ndertimi i anijes me avull 201
-Caktimi i Athines si kryeqytet i Greqise 174
-Ndertimi i makines se pare 118
-Lojrat e para Olimpike moderne 112
-Ndertimi i aeroplanit 100
-Lufta e Pare Boterore 94
Ndertimi i radios 86
-Ndertimi i TV 81
-Lufta e Dyte Boterore 69
-Bomba Atomike 63
-Leshimi i satelitit te pare kozmik 51
-Udhetimi i pare i njeriut ne kozmos 48
-Zbriyja e njeriut te pare ne Hene 39
-Futja e Greqise ne BE 27


E diele - Planeti Diell
E Hene - Planeti Hene
E marte - Planeti Mars
E Merkure - Planeti Merkur
E Enjte - Planeti Venus
E Premte - Planeti Jupiter
E shtune – Planeti


 

Prej sot e kesaj dite anglezi Perry Watkins nuk do te kete me asnje problem per te parkuar. 
Ai ka krijuar nje veture te pazakonte, per shkak te permasave shume te vogla qe ka ajo. 

Mund te qarkulloje fare mire ne rruge, vetem se shoferi duhet te kerruset pak. Eshte 99 centimetra e larte, 66 centimetra e gjere dhe 130 centimetra e gjate. Kjo makine tashme eshte regjistruar ne rekordin e librave Guinness. 

Duket si nje makine qe gjendet neper parqe lojerash, po ne fakt ajo ka nje motorr te mirefillte.
Me dëshirën që emri i tij që të gjendet në mesin e faqeve të librit të rekordeve “Guinness”, një  burrë nga Teksasi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës është dorëzuar në duart e një “mjeshtri” të pirseve, i cili e ka shpuar trupin e tij me qindra gjilpëra, duke ia shpuar shpinën 800 herë. Teksasiani i pasionuar me “dekorimet” e trupit pohon se ka thyer rekordin e Guinnessit pasi brenda një ditë të vetme në trupin e tij ka vendosur 1.197 pirse. Jeremy Stroud pohon se më 2 maj për rreth pesë orë në trupin e tij janë futur 800 gjilpëra në shpinë, në dorën e djathtë 300, 50 në këmbë dhe 20 në dorën e majtë. Thotë se gjilpërat i janë larguar në fund të ditës, por se vragat i kanë mbetur nëpër tërë trupin. Afër Stroudit gjatë tentimit të tij për të thyer rekordin kanë qenë dy infermierë, si dhe dëshmitarët e fotografi, i cili me fotoaparat ka regjistruara tentimin e tij për të thyer rekordin. Stroud thotë se e ka pasur për qëllim të bëj 2.000 pirse, mirëpo në një moment dhimbja e shkaktuar prej tyre ka qenë tepër e fuqishme për të vazhduar me tutje.
Mjeku shpeton me trapan jeten e 13-vjecarit

Nje mjek australian ka shpetuar jeten e nje djali 13-vjecar, duke perdorur nje trapan. 
Mjeku ka care kafken e femijes dhe pasi eshte futur brenda saj ka larguar gjakun e mpiksur, pasi spitali nuk dispononte pajisjet e nevojshme per te kryer nderhyrjen. Rob Carson kreu eksperimentin, pasi Nicholas Rossi, kishte rene nga bicikleta dhe ishte goditur ne koke.
Duke qene se ishte hera e pare qe ia kryente nje nderhyrje kirurgjikale, u keshillua per operacionin me nje neurokirurg nga Melburni. Babai i djalit tha se improvizimi i mjekut i shpetoi atij jeten. Pasi ishte rrezuar nga bicikleta, 13-vjecari dukej ne gjendje te mire, por nena e tij infermiere kishte vene re nje xhunge ne koke dhe vendosi ta conte ne spital. 
Me te mberritur atje, femija ra ne gjume dhe humbi ndjenjat. Mjeku u detyrua te perdorte trapanin, nen udhezimet e neurokirugut, qe e drejtonte se sa thelle duhet te shponte. 
Pas operacionit Nicholas Rossi u transportua ne nje spital me te madh ne Melbourn dhe doli prej andej diten qe festoi 13-vjetorin.
Humb 25 kilogramë nën hipnozë

Gruaja e cila me anë të tretmanëve dietal dhe këshillave të shumta nuk ka mundur të dobësohet, ka arritur që të humb 25 kilogramë peshë brenda katër muajsh falë hipnozës. Një mashkull e ka bindur se e ka lukthin të bërë operacion para pak kohe dhe se ndihet e ngopur sapo të haj pak.
Duket se njerëzit sugjestibil do të mundnin që me shpejtësi rekorde të humbin kilogramë. Hipnotizuesi nga Marbella e Spanjës ka bërë 35-vjeçaren Marion Corns të humb 25 kilogramë për katër muaj. Nën hipnozë e ka bindur se në formë operative i është instaluar një shtrëngues i lukthit dhe se ndihet e ngopur pas konsumimit të vetëm pak ushqimi. 

Gruas “i kujtohet” tërë operacioni. Është operuar në një skenë teatri, i ka dëgjuar tringëllimat e thikave të mjekëve, madje edhe aroma e anestezionit i është ngulitur në mendje.


Gabimisht bëhen milionerë dhe ikin me paratë

Policia në Zelandë të Re ka nisur hulumtim ndërkombëtar për një çift i cili është zhdukur pasi që një bankë australiane gabimisht u ka paguar 6.1 milionë dollarë, respektivisht afro 4.35 milionë euro. Në ndihmë është ftuar edhe Interpoli.
Burri dhe gruaja, ndryshe të punësuar në një pompë benzine në qytetin Rotorua, janë paraqitur në bankën Westpac në mënyrë që t’u mundësojë që të bëjnë tërheqje mbi limitin prej 6.000 dollarësh, mirëpo gabimisht në llogarinë e tyre u është paguar shuma njëmijë herë më e madhe. Banka ka porositur se vlerëson që ata i kanë vjedhur paratë, edhe pse ka pranuar se me gabimin e tyre të arratisurit tani janë bërë milionerë. 
Policia ende nuk i ka zbuluar identitetet e çiftit “fatlum”.


 

 

3 vdekjet me te cuditshme ne bote::
>> Ne vendin e pare qendron vdekja e nje veterineri, i cili, pasi vaksinoi nje lope, u ul te
pine nje cigare. Mirepo lopa, ne shenje mirenjohjeje, i dha nje shkelme ne koke duke i marre
jeten.
>> Ne vendin e dyte qendron vdekja e nje polici.Gjate kohes qe ai flinte, degjoi zilen e
telefonit dhe ne vend qe te merrte receptorin, mori pistoleten poshte jastekut dhe i qelloi vetes
ne koke...
>> Vendin e trete e mban nje biznesmen amerikan, qe sapo kishte blere nje zyre ne
qender te qyrtetit. Ai kishte ftuar aty te dashuren e vet dhe gjate kohes qe po i tregonte
xhamat e forte te dritares, ata u thyen dhe biznesmeni ra nga kati i 73-te i nderteses.


 

 

Gruaja mbylli ne banjo per 3 vjet burrin e saj. Kjo ka ndodhur
ne Turqi, ku nje grua, duke qene e nervozuar nga mania e te shoqit per t'u lare 5 here ne
dite, e mbylli te shoqin e saj ne banjo. Gjate te 3 vjeteve gruaja kishte frekuentuar burra te tjere!


 

Nje 47-vjecar italian ka kaluar ne koma 2 dite. Kjo, pasi ne
naten e krishtlindjeve, gjate kohes qe hante kekun tradicional, pertypi dicka te pazakonte dhe
te hidhur. Pasi e nxori ushqimin nga goja pa se kishte pertypur kemben e nje miu te ngordhur.
Kjo mjaftoi per ta cuar 47 vjecarin ne gjendje kome.


 

 

Prodhohet monitori me i holle ne bote.Ai eshte vetem 0.3 mm
i trashe dhe mendohet se do te perdoret ne te ardhmen nga gjenerata e re e telefonave
celulare, te cilet do te jene gjithmone e me moderne .


Njeriu me i gjate ne bote eshte Usaid Bisad dhe jeton ne
Angli . Me 2,36 m gjatesi dhe me 210 kg peshe, ai ka thyer rekordin e gjatesise.


Ne Oslo eshte thyer rekordi i lutjeve.Ne nje kishe, 150
besimtare dhe 2 prifterinj jane lutur per 88 ore e 25 minuta.Gjate kesaj kohe, ata kane cituar te
gjitha lutjet e bibles.


  

Nje njeri gjate gjith jetes se tij kur fle gjum mund te kaloj posh deri ne 3 miza   

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
* Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
* Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
* Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
* Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
* Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
* Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
* Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
* Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
* Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
* Vetem mushkonjat femra piskojne.
* Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
* 96% e sallatorit, eshte uje.
* Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
* Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
* Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
* Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
* Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
* Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
* Fluturat shijojne me ane te kembeve.
* Delfinet flene me nje sy hapur.
* Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
* Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
* Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
* Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
* Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
* Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.


 

Burrat qe kane timbrin e zerit me te ulet edhe te thelle bejne me shume femij se ata me tone te larte dhe femerore. Zbulimi eshte i nje grupi kerkuesish nga 3 universitete amerikane dhe kanadeze: Harvard University ne Boston, McMaster University ne Kanada dhe Florida State University. Eshte i mundur qe ky avantazh seksual, me sukses me te madh ne riprodhim te mashkujt, nga zeri i thelle kane qe qene dhe motorri i evolucionit drejt dimorfizimit vokal.Duke regjistruar dhe analizuar 39 zera burrash dhe 52 grash me nje moshe nga 18 ne 55 vjec, qe i perkisnin nje tribuje afrikane qe jetojne sipas rregullave te paraardhesve tane te 200 000 vjet para, u zbulua qe meshkujt me timber zeri me te ulet kane nje numer me te madhe femijesh. “I veshtire te thuhet motivi i sakte i ketij fakti” kane pranuar autoret e kerkimit, “mund te jete qe keta meshkuj me fat te kene me shume sukses me femrat” (per kete arsye bejne me shume femije, duke pare qe ne tribu nuk perdoren kontraceptive). Me siguri qe studimi sygjeron qe diformizmi vokal ka evoluar me kalimin e mijra viteve, pikerisht fal zgjedhjes seksuale ne zgjedhjen e bashkeshortit me ane te zerit. Mbase me pare burrat dhe grate kishin timber zeri te ngjashem midis tyre.

Nje 67 vjecare mund te konsiderohet pas dy muajsh, pa frike si nena me e vjeter ne bote. Behet fjale per Zlatka Jovic, nje shtetase serbe e cila ka mbushur faqet e para te gazetave, pasi ka ngelur shtatzane ne nje moshe kur askujt nuk i shkonte nder mend. Duhet vecuar fakti se ajo ka ngelur shtatzane ne menyre natyrale, pra pa ndikimin e shkences dhe pritet qe pas dy muajsh ajo e behet nene. Mjeket theksojne se Zlatka Jovic, eshte ne muajin e shtate te shtatzanise dhe ajo nuk paraqet asnje rrezik per nderprerjen e barres. Jovic eshte martuar e nje burre 14 vjet me te ri se ajo, nje martese e cila eshte nderprere 10 vite vite me pare per shkak te problemeve ne cift, por ata kane mundur ti kthehen normalitetit duke u bashkuar serish, por kete here me nje suprize, pra presin nje femije. Vlen te theksohet fakti se ata deri tani nuk kane patur femije dhe mesa duket menopoauza, nuk ka qene ndonje arsye e madhe, qe ti kufizonte 67 vjecares, deshiren per tu bere nene.

Vajzat qe perdorin takat e kan trunin e vogel ma te lodhun se ata qe perdorin kepuc te sheshta

Grate qe bertasin shume,rrezikojne me shume ne mbipeshe dhe semundjet tiroide!